Dünyanın en zengin kadınları

Dünyanın en zengin kadınları güncellendi. Özellikle Amerikan perakende devi Wal-Mart’ın sahibinin kızı ve gelini listede göze batan isimler.. İşte dünyanın en zengin bayanları…

Alice Walton Amerikan Perakende devi Wal-Mart’ın kurucusu Sam Walton’ın kızı. Serveti 20.6 milyar dolar.

ALICE Walton, 7 Ekim 1949’da ABD’nin Arkansas Eyaleti’nde, perakende devi Wal- Mart’ın kurucusu Sam Walton’ın dört çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Daha sonra San Antonio kentindeki Trinity Üniversitesi’nde ekonomi ve finans lisansını tamamlayan Walton,mezun olduktan sonra babasıyla çalışmak yerine bir finans şirketinde analist olarak çalışmaya başladı.

1988 yılında yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösteren kendi şirketi Llama Company’yi kurdu. Bir süre borsayla da ilgilenen Walton, Northwest Arkansas Havalimanı’nın kuruluşuna da öncülük etti.

Ancak iş hayatından uzaklaşmaya karar veren Walton, 1990 yılında şirketini kapatarak Teksas’a taşındı ve dev bir çiftlikte yaşamaya başladı. Sanata olan düşkünlüğüyle tanınan Alice Walton, birkaç sene önce Arkansas’ta Crystal Bridges Amerikan Sanat Müzesi’ni kurmak için kolları sıvadı. 2012 yılında tamamlanması beklenen müzenin tasarımı ünlümimar Moshe Safdie tarafından yapıldı. Walton, 9 bin 300metrekarelik bir alana inşa edilenmüze için bugüne dek 317 milyon dolar bağışladı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir