Dünyanın en zengin iş adamı Carlos Slim (2012)

Dünyanın en zengin iş adamını merak ediyor musunuz? Forbes dergisi 2012 yılı için en zengin kişiyi açıkladı. Forbes Dergisi, dünyanın en zengin 100 ismini açıkladı.

Lübnan asıllı Meksikalı işadamı Carlos Slim‘in (Selim) 69 milyar dolarlık servetle birinci sıraya yükseldiği listede, Microsoft’un kurucusu Bill Gates 61 milyar dolarla ikinci sırada yer aldı.

Amerikalı işadamı Warren Buffet ise 44 milyar dolarla Gates’i takip etti.

Öte yandan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 17,5 milyar dolarlık servetle 35. olabildi.

 

Carlos Slim Helu kimdir?

Carlos Slim Helu, 1902’de Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altında bulunan bugünkü Lübnan’dan Meksika’ya göç eden Yusuf Selim Hattat Ağlamaz adlı katolik bir Osmanlı göçmenin oğludur. Carlos Slim’in babası askerlik yapmamak için 14 yaşında Meksika’ya kaçmış ve adını Julian Slim Haddad Aglamaz olarak değiştirmiştir.  Yusuf Selim Haddad Ağlamaz Lübnan´da yaygın olan Hıristiyan Süryani Maronit fırkasındandır. 1902 yılında 2 ağabeyi ile Tampico´ya gemiyle gelip kısa süre sonra Meksika´nın başkenti Meksiko City´ye yerleşmiştir.

1911´de La Estrella del Oriente (Doğunun Yıldızı) isimli bir dükkân açıp ufak bir sermayeye kavuşmuştur. Kısa süre sonra bu sermaye ile başkent´te emlakçılıkla uğraşmıştır. Sonra Meksika Devrim yıllarında Pancho Villa´da ucuza elde ettiği emlaklarla çok büyük servet sahibi olmuştur. Daha sonra Julián Slim Haddad ismini alarak Linda Helú ile evlenmiştir. Linda Helú´nun aileside kendisi gibi ticaretle uğraşan zengin bir Lübnan asıllı göçmendir.

Carlos Slim Helú babasının kendisine ticaret konusunda çok önemli ve başarılı bir öğretmen olduğunu bircok kez dile getirmiştir. 1952´de babası vefat etmiştir. Ailesine bırakmış olduğu miras sayesinde Carlos Slim Helú bu serveti farklı yatırımlarda kullanmış ve aile sermayesini dahada büyütmüştür.

Carlos Slim Helú´nun eşi Soumaya Domit 1999´da vefat etmiştir. Bu evlilikten 3 oğlu olmuştur. 3 oğlu da halen babalarının ticaret kuruluşlarında önemli konumlarda yer almaktadır.

The Forbes 2011 verilerine göre “Dünyanın En Zengin Adamı” ünvanını Bill Gates’in elinden almıştır. vikipedia

Bir Cevap Yazın