En çok para harcayan turistler ve ülkeleri

turizm-cinÇinliler, küresel turizmin ana gelir kaynağı haline geldi ve en çok harcayanlar sıralamasında birinci oldu. Çinli turistleri Almanlar ve Amerikalılar izliyor.

Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı rakamlara göre, Çinli turistlerin harcadıkları para, bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında arttı. Örgüte göre bu artışta gelirlerin yükselmesi, seyahat sınırlamalarının azalması ve Çin parasının değerlenmesi rol oynadı.

RUSLAR BEŞİNCİ SIRADA

Diğer yükselen ekonomilerin turizm harcamaları da arttı. Rus turistler 2012’de 43 milyar dolar harcadı. Ruslar yüzde 32 artışla en fazla harcayanlar listesinde yedincilikten beşinciliğe çıktı.

Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Talib Rifai, “Yükselen ekonomiler, turizmde büyümenin başını çekiyorlar. Çin ve Rusya’daki turizm harcamalarında görülen müthiş büyüme bu ülkelerdeki orta sınıfın giderek artan bir şekilde turizm pazarına girdiğini gösteriyor. Bu da dünya turizm pazarını değiştirmeye devam edecek” dedi.

Geleneksel pazarlardaki harcamalar da arttı. Alman ve Amerikalı turistlerin harcamaları yüzde altı yükseldi. İngilizlerin turizm harcaması da yüzde 4 artarak 52 milyar dolara ulaştı.

DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ VERİLERİNE GÖRE EN ÇOK HARCAYANLAR

Çin 102 Milyar dolar

Almanya 83,8 Milyar dolar

ABD 83,7 Milyar dolar

İngiltere 52,3 Milyar dolar

Rusya Federasyonu 42,8 Milyar dolar

Fransa 38,1 Milyar dolar

Kanada 35,2 Milyar dolar

Japonya 28,1 Milyar dolar

Avustralya 27,6 Milyar dolar

İtalya 26,2 Milyar dolar

Singapur 22,4 Milyar dolar

Brezilya 22,2 Milyar dolar

Belçika 21,7 Milyar dolar

Hong Kong 20,5 Milyar dolar

Hollanda 20,2 Milyar dolar

Bir Cevap Yazın