Domates fiyatları cep yakmaya devam ediyor!

Domates fiyatları aldı başını gidiyor. Buna bağlı olarak düşük gelirli vatandaşlar ve lokantalar domates konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Et üzerinde yapılan oyunlardan sonra sıra sebze meyveyemi geldi diye soran vatandaş bu anlamsız yükselişin ne zaman son bulacağını merak ediyor…

Eylül ayında yüzde 57,16 ile fiyatı en çok artan ürün olan domatesteki fiyat artışı sürüyor. Üretim alanında yaşanan doğa sorunları, domates güvesi, ekim alanlarındaki daralma ve ihracat nedeniyle fiyatı son 3-4 haftadır tırmanışa geçen domatesin kilosu 6 liraya kadar çıktı. Şimdi vatandaşın merak ettiği sorunun cevabı ne olacak, domates fiyatları düşecek mi?

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Yardımcısı ve Konya Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (KONMESKOM) Başkanı Halil İbrahim Gürbüz, yaptığı açıklamada, domates fiyatlarında bu yıl anormal bir yükseliş olduğunu ve üreticinin yüzünün güldüğünü söyledi.

Domates ekim alanlarının azalmasının fiyat artışını tetiklediğine dikkat çeken Gürbüz, şunları kaydetti:

”Geçen yıla göre ekim alanlarının daralması fiyatların artmasında ana etken oldu. Yine yerli ürünlerin çabuk bitmesi ve sera ürünlerinin geçen yıllara göre daha geç gelmesi piyasada boşluk oluşturdu. Dolayısıyla oluşan arz-talep dengesi domatesin fiyatını 6 liraya kadar çıkardı. Geçen yıl bu aylarda domatesin kilosu ortalama 75 kuruştan satılıyordu. Son 25-30 yılda domates fiyatlarında böyle bir yükselişi hatırlamıyorum. Bu noktadan sonra domatesin fiyatının daha fazla yükselmesini beklemiyoruz.”

Semt pazarlarında kilosu 3 liraya kadar domates alınabildiğini de belirten Gürbüz, tüketicilere kırmızı domates yerine daha ucuz olan yeşil domates almalarını önerdi.

Gürbüz, yaklaşık bir haftada kızardıktan sonra tüketilebilen yeşil domatesin kilosunun 1,5 lira olduğunu sözlerine ekledi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir