Doların yükseliş nedeni? Şubat 2010

dolar2525Doların aniden yükselişe geçmesi ve son 6 Ayın en yüksek seviyeye çıkması yatırımcıyı şaşırttı. Peki sakin bir seyir izleyen dolar neden yükselişe geçti?
Balyoz darbe planına ilişkin gözaltılar nedeniyle artan siyasi endişelerle dolar 1,53 liranın üzerine çıktı.

Bankalararası piyasada dolar 1,5365 ile son 7 ayın zirvesine yükseldi. Dolar dünden beri 1,52’nin üzerinde işlem görüyordu.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, “Yukarı tarafta yine 1,5350 TL seviyesi önemli. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın IMF ile ilgili görüşlerini görüyoruz. Belki piyasa biraz etkilenebilir bundan, çünkü IMF ile bir anlaşma şu an için fiyatlarda yok. Dün zaten siyasetle yükselmiştik ve yabancı tarafından, Londra kaynaklı, belirgin bir çıkış dikkat çekmişti. IMF haberleri belki bunu biraz yumuşatabilir. Gün içinde parite ve siyaset yakından izlenecek” dedi.

Geçen hafta 1,35 seviyesinin altına gerileye Euro/dolar paritesi ise Fed’in beklenenden önce faiz artırımına gidebileceği beklentileri ve Yunanistan’a kısa sürede yardım edilebileceği haberleriyle dün 1,36 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Euro/dolar paritesi bugün 1,35 düzeyinde işlem görüyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir