Dolar daha fazla düşer mi? Ekim 2010

Dolar 2009 yılından bu yana en düşük seviye ile güne başlayınca, döviz yatırımcısı meraklandı. Dolar daha ne kadar düşer? Doların düşüşü devam edecek mi? gibi sorular gelmeye başladı…

Bankacılar dünya genelinde düşük maliyetli dolar likiditesi beklentilerinin yarattığı gelişmekte olan ülke ekonomi para birimlerine olan girişlerin etkisiyle kur ve faizde yönün aşağı olmaya devam edebileceğini, küresel gelişmelerin iç piyasada da aynen yansıyacağını söylüyorlar.

Dış piyasalarda bugün Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararlarının ve ardından yapılacak açıklamaların takip edileceğini belirten bankacılar, iç piyasada ise TCMB Ekim ayı birinci dönem beklenti anketinin izlenebileceğini belirtiyorlar.

Bir bankacı, “Artık anlaşılıyor ki euro/dolar 1.40’lı seviyelere giriyor. Gelişmekte olan ülkelere çok yüksek miktarlarda giriş görmeye devam ediyoruz. Yönü tamamen küresel gelişmeler belirliyor. Bu girişler sürdükçe kur ve faizde de yön aşağı olacak gibi görünüyor” dedi ve ekledi:

“Bu hareketin nereye kadar devam edeceğini kestirmek zor. Bugün için de önceki günlere göre sınırlı da olsa bu hareket devam edecek gibi görünüyor. Bugün için ECB’nin yapacağı faiz kararı ve ECB Başkanı Jean Claude Trichet’in bugünkü açıklamaları önemli olacaktır.”

Bankacılar yarın ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin piyasada yön belirleyici olabileceğini belirtirken bu veri öncesi bugün TSİ 1530’da açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvurularının da öncü olması açısından takip edileceğini söylüyorlar.

ABD’de Eylül ayına ait resmi işsizlik verilerinin de istihdam piyasasındaki zayıflığı yansıtması ve yatırımcıların dolar satıp, tahvil, hisse senedi ile altın alması şeklinde kendini gösteren işlem döngüsünü hızlandırması bekleniyor. Söz konusu işlem döngüsü Fed’in gelecek ay yapacağı toplantıda ekonomiyi desteklemek için varlık alımı yönünde bir adım atarak finans sistemini düşük maliyetli paraya boğacağı beklentisine dayanıyor.

Öte yandan bankacılar TCMB’nin döviz alım ihaleleri ile kullanacağı ek alım tutarının büyüklüğünün de iç piyasada takip edileceğini çünkü artık bu miktarın tamamen “ucu açık” olduğunu ve TCMB’nin bu ihaleler için açıklayacağı miktarın da dolar/TL’de sınırlayıcı etki yapabileceğini söylüyorlar.

Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1.4180/1.4200 seviyesinde olan en iyi dolar alış satış kotasyonları bu sabah ilk işlemlerde 1.4145/1.4185 seviyelerindeydi. Aynı saat itibariyle euro/dolar paritesi 1.3931 seviyesinden işlem görüyordu. Dolar/TL en son iki yıl önce Ekim 2008’de bu seviyeden işlem görmüştü.

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanışta yüzde 7.88, valörlüde yüzde 7.84 seviyesinde olan gösterge tahvilin bileşik faizi bugün tezgahüstü piyasada yüzde 7.84/7.81 seviyesindeydi. Gösterge faiz dün olduğu gibi bugün de güne tarihi en düşük seviyelerinin de görüldüğü Ekim 2009’dan bu yana en düşük seviyelerde başladı. Ekim 2009’da gösterge bileşik faiz tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 7.59 seviyesine gerilemişti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir