Devlet 1 Nisan şakasını elektrik zammı ile yaptı!

Gün geçmiyor ki bir zam haberi daha almayalım. Zamlarla yönetilen ülkemizde tam da zamanında yapılan bir zam esprili söylemlere neden oluyor. 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni zam elektriğe yapılıyor. %8.1 oranın zam yapılacak olan elektrik vatandaşı bir hayli kızdırmış durumda, ancak buna karşın acaba gerçekten 1 Nisan şakası mı yapılıyor diye düşünen vatandaşlar da var. Ancak genel yorum yapılan zammın çok yüksek olduğu yönünde..

 

Doğalgaz fiyatlarının yükselmesinin ardından yüzde 10’a kadar bir elektrik zammı geleceği çeşitli çevrelerce dile getiriliyordu. Beklenen zam bugün açıklandı.

Elektriğe 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere zam geldi. EPDK fiyatlara yüzde 8.1 oranında zam yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan yazılı açıklamada, Kurul’un bugünkü toplantısında elektrik perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi’nin (TETAŞ) tarife teklifinin değerlendirilerek karara bağladığı kaydedildi.

ORTALAMA YÜZDE 8.1 ZAM

Açıklamada, bu çerçevede 1 Nisan 2012 tarihinden geçerli (yarın) olmak üzere, kWh bazında, vergi ve fonlar dahil olmak üzere nihai elektrik fiyatlarının ağırlıklı ortalama olarak yüzde 8.1 oranında arttığı kaydedildi.

Açıklamada, ”Aynı kapsamda, tek zamanlı perakende elektrik satış fiyatları, meskende yüzde 9,26 oranında bir değişimle 32,515 kuruşa, orta gerilim seviyesinde dağıtıma gömülü sanayide yüzde 8,71 oranında değişimle 26,672 kuruşa, dağıtıma gömülü ticarethanelerde yüzde 4,33 oranında bir değişimle 33,253 kuruşa yükselmiştir” denildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir