Çiftçi artık Meksika kökenli jalapeno biberinden kazanıyor

Çiftçi artık Meksika kökenli jalapeno biberinden kazanıyorKeskin acısı, yılda ortalama üç kez hasat edilmesi, fiyatının yüksekliğiyle öne çıkan ve üretiminin tamamı ihraç edilen jalapeno biberi, sera üreticisinin gözde üretim çeşitleri arasına girdi.

ÜRETİCİSİNE YÜKSEK KAZANÇ SAĞLIYOR

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, yaptığı açıklamada, jalapeno biberinin keskin acılıktaki tadıyla öne çıktığını, üreticisine sağladığı yüksek kazancın da çiftçileri üretmeye teşvik ettiğini söyledi.

Meksika kökenli bu biberin kilogram fiyatının kış aylarında 12 liraya kadar yükseldiğini anlatan Kayhan, iklime göre yılda üç, dört kez hasat edilen jalapenonun üretiminin tamamının ihraç edildiğini belirtti.

GETİRİSİ EN AZ İKİ KAT FAZLA

Diğer biber türlerine göre jalapenonun işçiliğinin biraz fazla olduğuna dile getiren Kayhan, ilçe genelinde 21 çiftçinin, yaklaşık 50 dekar alanda jalapeno ürettiğini kaydetti. Kayhan, bir sezonda 170 ton civarında ürün elde edildiğini, ürünün tamamının başta Bulgaristan ve Romanya olmak üzere ihraç edildiğini bildirdi.

Kayhan, “Sera üreticilerimizi her zaman alternatif üretim yapmaları konusunda teşvik ediyoruz. Çünkü alternatif üretimin Kazancı daha yüksek. Alternatif ürünler konusunda çiftçilerimize önerdiğimiz biber türlerinden biri de jalapeno” dedi.

YURT DIŞINDA SOS YAPILARAK TÜKETİLİYOR

Bu yıl ilk kez serasında jalapeno üretimi yapan Suat Bars da ürününün tamamının ihraç ettiğini anlattı.

Jalapenonun kilosunun 12 liradan satışa sunulduğuna değinen Bars, “Yurt dışında sos yapılarak tüketildiğini biliyoruz. Verimi yüksek, diğer biber çeşitlerine göre daha dikkatli bir işçilik gerektiriyor. Kök başına verimi ve fiyatının yüksek olmasından dolayı getirisi diğer çeşitlere göre en az iki kat fazla” diye konuştu.

Bars, diğer biber türlerinin fiyatının ise yıl içinde en fazla 5 liraya kadar çıktığı kaydetti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir