Ankara metro ihalesinde en düşük teklif belli oldu

Ankara metrolarının yenilenmesinde kullanılacak tren setinin alımı için açılan ihalede en düşük teklif açıklandı.. Toplam uzunluğu 44 kilometre olan Ankara metrolarının özel sektöre devrinin ardından, tren setlerinin ihalesi yapıldı.

Toplam 324 tren setinin alımı için yapılan ihalede en düşük teklifi 391 milyon 230 bin dolarla CSR Electric Locomotive Co. Ltd. verdi.

Ankara metro hatlarında kullanılacak tren setleri için ilk şart yerli katkı payının yüzde 51 olması. Ulaştırma Bakanlığı söz verilen sürede inşaatların tamamlanması için ilk 90 tren setinde yerli katkı oranını yüzde 30’da tuttu. Ancak geri kalan 234 sette yüzde 51 yerli oranı şart.

Metro araçlarını yapmak isteyen firma imalatlarını yerli katkı payı dolayısıyla Türkiye’de gerçekleştirecek. Amaç ülke ekonomisine katkı sağlayarak demiryolu teknolojisinin gelişmesine ve istihdam sürecine yardımcı olmak.

Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı’nın özel sektöre devrettiği 3 ayrı metro hattının inşaatına ise yarım kaldığı yerden devam ediliyor.

Ankara Metroları Hakkında

Ankara metrosu, 3’ü yapım aşamasında olmak üzere, toplam 5 farklı metro hattı bulunduran Ankara büyük şehri içinde toplu taşıma hizmeti gören bir raylı ulaşım ağıdır. Bu raylı ulaşım ağı iki kısımdan oluşmaktadır: Ankaray adı ile 1996’da işletmeye açılan sistem “Hafif raylı sistem” şeklindedir [1]; 1997’de faaliyete gecen ve halen yeni hatlari yapilmakta olan Ankara Metrosu ise ağır raylı sistemdir.[2] Şu anda her iki sistemde 1 tanesi aktarma istasyonu olan (Kızılay) ile birlikte toplam 22 istasyon bulunmaktadır. Ankaray sistemi 8,527 km ve Ankara Metrosu sistemi 14,661 km uzunlukta olup toplam raylı ulaşım sistemi 23,188 km uzunluğundadır.[3] wikipedia

Bir Cevap Yazın