Altın fiyatlarında yükselme devam ediyor!

altınDoların düşmesiyle altın ve petrol fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi doların düşüşüyle altın fiyatlarında yükselme görülmüştü. Doların düşüşü bugünlerde altın ve petrolün fiyatlarındaki yükselişte etkili oldu. Uluslararası piyasalarda, ABD doları, hafta içinde, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni dışındaki önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, altın fiyatları yükseldi.

24-25 Eylül’de ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentinde düzenlenecek G20 liderler zirvesinde, küresel krizden çıkış ve yeni küresel mali düzenle ilgili konular tartışılacak.

Günlük Altın Fiyatları için tıklayın.

ABD’de yapılacak G-20 liderler zirvesi için hazırlanan raporda, küresel resesyonun, yoksul ülkeleri, eğitim, sağlık, altyapı ve sosyal korunma gibi alanlarda yapılacak temel harcamalarda 11,6 milyar dolar finans açığıyla karşı karşıya bırakabileceği ifade edildi.

Bankası, 43 yoksul ülkenin, ticaret, sermaye akışı, turizm ve yurt dışında çalışan işçilerin döviz girdilerindeki keskin düşüşün yarattığı sorunlarla boğuştuğunu, ekonomideki oynaklık ve krizle mücadelede yoksul ülkelere desteğin artırılması gerektiğini belirtti.

Raporda, krizin sonucu olarak 89 milyon kişinin daha 2010 yılı sonuna kadar günde 1,25 dolardan daha az gelirle aşırı yoksulluk içinde yaşamak zorunda kalacağı da vurgulandı.

ABD’de sanayi üretimi, Ağustos ayında beklentilerin üstünde arttı.

Resmi verilere göre, sanayi üretimi yüzde 0,8 olarak, yüzde 0,6’lık beklentinin üstünde gerçekleşti.

Sanayi üretimindeki artışın, ekonomik toparlanmanın bir işareti olduğu belirtiliyor.

ABD’de tüketici fiyatları (TÜFE) Ağustos ayında yükseldi.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre, beklentilerin yüzde 0,3 olmasına rağmen, enflasyon yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 1,4 oldu.

Enflasyonun yükselmesinde, benzin fiyatlarındaki artış etkili oldu.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisindeki resesyonun çok büyük olasılıkla sona erdiğini ancak, işsizlik sorunu nedeniyle bir süre zayıf kalacağını söyledi.

Bernanke, ekonominin muhtemelen büyüdüğünü, ancak yüzde 9,7 ile 26 yılın en yüksek seviyesine yükselen işsizliği önlemede yeterli olmayacağını ifade etti.

Bernanke, “Teknik bakış açısına göre resesyon çok büyük olasılıkla bu noktada sona erdi. Birçok insanın halen iş güvenliğini ve istihdam konumlarını istedikleri gibi görmemeleri nedeniyle ekonomi bir süre çok zayıf görünecek” dedi.

Gelecek yıl ekonominin “orta seviyede” büyüse bile, işsizliğin muhtemelen yükselmeye devam edeceğine işaret eden Bernanke, “maalesef işsizliğin azalması yavaş olacak. İşsizlik azalacak ancak, bu zaman alacak. Açıkçası, bu çok ciddi bir kaygı oluşturuyor” diye konuştu.

Bernanke, Kongrenin, yeni bir krizin olmasını engellemek amacıyla ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin finans sektörünü düzenlemeyi hedefleyen kapsamlı reformunu onaylayacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD’de Aralık 2007’de başlayan resesyonda şimdiye kadar 6,9 milyon kişi işsiz kalırken, toplam işsiz sayısı 14,9 milyona çıktı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir