Altın fiyatları düşmeye devam eder mi ? Ocak 2013

Altın fiyatları düşmeye devam eder mi ? Ocak 2013Altın’da son dönemlerde yaşanan ani düşüşler yatırımcıyı tedirgin etmeye devam ediyor. Bir taraftan altının yeni rekorlara hazırlandığına dair haberler çıkarken öte taraftan altın’ın bu beklenmedik düşüşleri kafaları karıştırmaya yetti. Peki önümüzde ki dönemde altın için öngörüler ne şekilde?..
FED’den, varlık alım programını durdurabileceğine dair işaretler gelmesi ile altının 2004 yılından bu yanaki en kötü zamanına hazırlandığı belirtiyor.

ALTIN ONS 1.662 DOLARA GERİLEDİ

Dün yurtiçi piyasanın kapanışında 1.679 dolardan işlem gören altının ons fiyatı gece saatlerinde New York Borsası’nda 1.662 dolara kadar geriledi. Bugün Uzak Doğu ve Asya borsalarında ise altın 1.650 dolara kadar geri çekildi.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABD’den açıklanacak aralık ayı Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik verisinin beklentiler doğrultusunda olumlu gerçekleşmesinin altın ve diğer kıymetli metal fiyatlarında satış baskısı oluşturabileceğini söyledi.

Bu gerekçelerle altın fiyatında 1.650 dolar teknik desteğinin aşağı yönlükırılmasıyla sırasıyla 1.645 ve 1.637 dolar desteklerine gerileyebileceğini belirten Yıldırımtürk, “İç piyasada ise; altının ons fiyatındaki gerileme, parite etkisiyle dolar/TL’deki küçük çaplı yükselişin etkisiyle, 24 ayar altının TL/Gr fiyatı aynı miktarda yansımayabilir. Bu gerekçe ile 24 ayar altın güne dünkü kapanışının yaklaşık 1,50 lira aşağısından 95,00 TL/Gr görülebilir. 24 ayar altın gün içinde 94.00 – 95.00 TL/Gr aralığında dalgalanabilir. Dün geceaçıklanan Fed tutanakları sonrası, altın, gümüş ve diğer kıymetli metalfiyatlarında yönün aşağıya döndüğünü söyleyebiliriz.” dedi.

Bir Cevap Yazın