Altın fiyatları 5000 dolara çıkabilir!

Uzun zamandır üzerinde tartıştığımız altına yatırım ve güvenli liman konularına olumlu bir hava katan yeni bir yorum var. Altın fiyatları 5000 dolara çıkacak yorumu bazı kesimleri çok mutlu etti. Sizce altın 5000 dolara çıkar mı? Wall Street Journal‘a konuşan RBC Capital Markets Genel Müdür Yardımcısı George Gero altındaki yükselişle ilgili olarak, Güvenli liman algısı yeniden gelişiyor… Bunun arkasında küresel çapta yaşanan enflasyon ve karışıklık korkusu yatıyor dedi.

Amarikan merkezli Gold Corp. CEO’su ve hissedarı Robert McEwen, Avrupa’da yaşanan son gelişmelerin ardından altının gelecek 3-4 aya kadar 5.000 dolara çıkacağını söyledi. McEwen ayrıca Portekiz’in borç sorunu ve Avrupa Birliği’nin iflas olasılığını finansal ve mali sistem üzerinde belirsizlik yarattığnı bunun da altın fiyatlarına pozitif yansıdığını aktardı.

Altın tek başına zafer sarhoşluğu yaşamıyor. Altına en yakın ortak ise gümüş. Yaşanan olumsuzlukların etkisi ile 31 yılın zirvesine çıkan gümüş 37.88 dolara kadar yükseldi. Vadelilerine bakıldığında ise 50.35 dolara kadar tırmanıldığı gözlendi. u Şubat 1980′den sonraki en yüksek seviye oldu. Bu tarihte gümüşün fiyatı 50.35 dolara kadar gelmişti. GoldCore Ltd. analisti Robert Mc Ewen , kısıtlı orandaki arza karşılık yüksek yatırım ve endüstriyel talepten dolayı fiyatların yükselişini sürdürdüğünü aktardı.

Öte yandan birçok yatırımcı ise ucuz bir yatırım limanı olmasından dolayı gümüş yatırımı altın yatırımının yerine geçiyor.

Gümüş için öngörülen kısa vadeli hedef ise 40 dolar. Yine değerli metallerden palladyum haziran vadeli işlemlerde yükselerek 752.50 dolar/ons oldu. Platin ise temmuz vadelide küçük bir oranda değişerek 1.763,20 dolar/ons oldu.

Güncel altın fiyatları takip etmek için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın