Altın fiyatları 4000 dolar olur mu?

Altın fiyatları daha fazla yükselir mi? Son zamanda gelişen siyasi gelişmeler ve doların yükselişi altının gidişatını nasıl etkileyecek? Kısacası uzun vadede yatırım yapmak isteyen yatırımcı altın‘ın 4000 doları görecek mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız…

Soros Fon Yönetiminin sahibi George Soros, altın ve gümüş yatırımlarını azaltırken, hedge fonu devi Paulson da altının 4000 doları göreceğini söylüyor.

Wall Street Journal gazetesi’nde yer alan habere göre, ünlü yatırımcı ve Soros Fon Yönetimi’nin sahibi George Soros’un altın ve gümüş yatırımlarını azaltırken, hedge fonu devi Paulson & Co.’nun başkanı John Paulson ise altının ons fiyatının 4000 doları göreceği açıklamasında bulundu. Altın, Soros ve Paulson’ın açıklamaları arasında kaldı.

Altının onsunun 3 ile 5 yıl arasında 4000 doları göreceğini belirten Paulson, elindeki varlıkların büyük bölümünü altın cinsinden fonların oluşturduğunu söyledi.

Uzmanlar ise birbirinden ayrışan bu iki açıklamanın, Soros ve Paulson’un hedge fonlarını yönetme şeklinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Soros, Paulson’a kıyasla çok daha pozisyonu elinde bulundururken, bir yandan da daha hızlı işlem yapıyor. 2010′un sonunda Soros’un ABD hisse senedi varlığı 800 adet long pozisyondan oluşurken, bu rakam Paulson için yalnızca 100′dü.

Yüksek oranda altın pozisyonuna sahip bir hedge fonu şirketinin yöneticisi, Soros’un teoride elindeki altın ve gümüş varlıklarını satarak, kâr realizasyonuna gidebileceğini ve birkaç saat içinde yeniden pozisyon oluşturabileceğine dikkat çekti.

Diğer yandan hedge fonu şirketlerinin, dolardaki değer kaybından ötürü, Soros’un açıklamalarına çok da kulak asmadığı görülüyor.

Altın fiyatları son günlerde, önceki 1.5 senede kaydettiği rallinin ardından değer kaybediyor.

3 thoughts on “Altın fiyatları 4000 dolar olur mu?

  1. merhaba beyfendi neden böyle düşünüyorsunuz ki altın hesapı veya fon aynı değilmi altın düşdükce onlarda düşü yor değer kazandıkca değer kazanıyor. Bilgilendirseniz sevinirim

  2. petrol arzı daraldıkça ülkeler ve insanlar güvendiği limanlara yatırım yapıyor, bunlar da petrolün kendisi, altın, gümüş ve de bakır. bence altın ve gümüş bulunduranlar orta ve uzun vadede ciddi anlamda kazanacak, altın hesabı veya fon demiyorum, halis muhlis altından söz ediyorum. neden bazı ülkeler piyasadan altın topluyor sizce ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir