4 Eylülde 15 bin öğretmen ataması

personelÖğretmenlere 15 bin atama haberinden sonra Eylül ayında yapılacak atamalar için bakan çubukçudan konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 10 bini sözleşmeli, 5 bini kadrolu toplam 15 bin öğretmenin atamasını 14 Eylül 2009 tarihinde yapacaklarını bildirdi.

Çubukçu, Başkent Öğretmenevi’nde katıldığı “Uzaktaki Yakınlarımız Projesi” paylaşım programı ve panelinin ardından gazetecilerin soruları üzerine, öğretmen atamalarına ilişkin olarak, 15 bin öğretmen atayacaklarını hatırlattı. Çubukçu, “Bunların yaklaşık 10 bini sözleşmeli olacak, 5 bini de kadrolu olarak atanacak. Bu bizim Maliye’den daha önce aldığımız kadrolardı. Biliyorsunuz benim Bakan olarak bir açıklamam var, ‘Bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacağız’ diye. Bu ağustos sürecinden sonra ikinci etap sözleşmelileri kadrolu olarak alacağız. 31 Ağustos-11 Eylül 2009 tarihleri arasında başvurular yapılacak, 14 Eylül 2009 tarihinde ise atamaları yapılacak ve internet yoluyla duyurulacak” dedi.

Nimet Çubukçu, kadroların büyük bir çoğunluğunun okul öncesi eğitim için ayrılacağını ifade ederek, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirdiklerini, önümüzdeki yıl içinde de yaygınlaştırılacağını söyledi.

Bir soru üzerine, Kasım ayında da öğretmen ataması yapacaklarını, ancak bu atamaların sözleşmeli değil, kadrolu atama olacağını vurgulayan Çubukçu, “Bundan sonrakiler hep kadrolu olacak” diye konuştu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir