2012’de ülkemize kaç Rus turist gelir?

Rusların Türkiye’ye olan ilgisini bilmeyen yoktur. Yaz aylarında tatil yörelerini dolduran rus turistler turizm sektörümüzün olmazsa olmaz büyük bir bölümünü oluşturuyor. Peki 2012 yılında Türkiye’ye toplam kaç rus turist bekleniyor?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ”Bu yıl hedef 4 milyon Rus turist. Önümüzdeki 3-4 yılda Rusya’dan gelecek turist sayısı 5 milyonu geçecek” dedi.

 

Günay, bir gazetede yer alan ”Rusya’da hedef 3 milyon turist” haberi üzerine, bu ülkeden geçen yıl gelen turist sayısının 3.5 milyon olduğunu hatırlattı.

RUS TURİST SAYISINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ

Rusya’da geçen hafta düzenlenen turizm fuarı ”Intourmarket 2012”nin açılışına katıldığını ifade eden Bakan Günay, bu yıl daha çok Rus turist beklediklerini söyledi.

Rus turistlerin yaklaşık 2 milyon 800 bininin Antalya’ya, geri kalanın ise başta İstanbul olmak üzere başka yerlere gittiklerini belirten Günay, ”Geçen yıl 3.5 milyon turist çektiğimiz bir ülkede bu yıl hedef mutlaka yukarı olmalı. Bu yıl hedef 4 milyon Rus turist. Önümüzdeki üç dört yılda Rusya’dan gelecek turist sayısı 5 milyonu geçecek” dedi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir