2012’de sektör sektör zam oranları!

2012 yılında hangi sektörün ne kadar zam alacağı, en çok zam alacak sektör ile zam oranlarında değişiklik olmayacak sektörler belli olmaya başladı. PERYÖN’ün anket araştırmasına göre 2012 yılı özel sektör için de güzel bir yıl olacak.. Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) 2012 yılı Ücret Artışları Anketi’ne göre, özel sektör 2012’de ücretlere ortalama yüzde 7,5 zam yapacak.

PERYÖN’ün anketine göre, 2012’de özel sektör ücretlere ortalama yüzde 7,5 zam yapacak. Zam oranı, TÜİK’in açıkladığı Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki yıllık yüzde 10,45’lik artışın altında kalırken, özel sektörde ücret zammı 2011’de yüzde 7,4 ile bir önceki yılın enflasyon oranının (yüzde 8,57) altında kalmıştı.

EN YÜKSEK MAAŞ ZAMMI OTOMOTİVDE OLACAK

25’i aşkın sektörden 180 firmanın verdiği yanıtlara göre en yüksek ücret zammı yüzde 8,8 ile otomotiv sektöründe olacak. Otomotiv sektörünü yüzde 8,7 ile sağlık, yüzde 8,4 ile üretim, yüzde 8,2 ile holding izleyecek.

En düşük ücret artışı yüzde 6 ile ilaç sektöründe yapılırken, ilaç sektörünü yüzde 6,2 ile finans takip edecek.

2012’de 10 sektör önceki yıla göre daha yüksek ücret zammı yaparken, 11 sektör (‘diğer’ başlığı altındaki tüm sektörlerle birlikte) daha düşük zam yapacak. Hizmet, telekomünikasyon, beyaz eşya, enerji ve ilaç sektörleri, çalışanlarına önceki yılın zam oranını uygulayacak. 2012’de önceki yıla göre zam oranını en çok artıran sektör 1,2 puanla holding olacak.

İKRAMİYE VE PRİMLERDE ARTIŞ VAR

Ankete katılan firmaların yüzde 68’i ikramiye, prim gibi ücret tamamlayıcı uygulamalarda değişiklik yapmayacağını açıklarken, yüzde 14’ü oranlarda artış, yüzde 3’ü azaltma yapacak.

Çalışanlara sağlanan yan haklara bakıldığında şirketlerin çalışanlarına en çok telefon (yüzde 77), dizüstü bilgisayar (yüzde 69) ve sağlık sigortası (yüzde 67) sağladığı görülürken, şirketlerin en az ilgi gösterdiği yan haklar bireysel emeklilik (yüzde 17) ve hayat sigortası (yüzde 28) oldu.

Firmaların yüzde 81’i 2012 yılı ücret zammını tek seferde uygulayacak. Firmaların yüzde 56’sı ”tek seferlik zammı” ocak ayında yapacak, yüzde 5’i ücret zammını şubatta, yüzde 11’i martta, yüzde 17’si ise nisanda ücretlere yansıtacak.

One thought on “2012’de sektör sektör zam oranları!

  1. verilen yıllık maaş prim artışları tam anlamıyla rezilce. 2650 tl yoksulluk sınırı olan bir ülkede asgarı üceret 701 tl ise tam bir kölelik sistemidir bu . Boşuna demiyorlar ücretli kölelik diye … Birde bölgeye göre şirketlerin uyguladıkları ücret politikası var ki o tam içler acısı.Mesala Kayseride işçiler kuzu kuzu sömürülmeye alışık olduğu hakklarının bilincinde olmadığı ve ses çıkarmadıkları için ücretler asgarı ücret ve altında işe girdiğim şirket kayseride asgarı ücret istanbulda ise bu asgarı üceretin 3 katı maaş veriyor benimle aynı pozisyonda çalışan birine. onun iş yükü benden daha az ve tecrübe konusunda benden daha az deneyimli olduğu halde bu işde adalet nerde derseniz istenbulda işçiler biraz ses çıkarmasını biliyor .tek sorun yerellerde işçilerin örgütlü olmaması ah ah roza boşuna dememimiş ya sosyalizm yada kapitalist barbarlık içinde yok oluş

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir