2012 yılında kaç öğretmen ataması olacak?

2012 yılında kaç öğretmen ataması olacağı açıklandı. MEB 2012 takvimini ve detaylarını açıkladı. 2012 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılması öngörülüyor. MEB 2012 yılı kadrolu 40 bin öğretmen ataması haberinin detayları burada..

2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı 40 Bin öğretmen ataması yapacağını duyurdu. MEB’in TBMM’ye sunduğu 2012 bütçe tasarısında gelecek yıl kadrolu 40 bin öğretmen atamasının planlandığı anlaşıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), gelecek yıl içerisinde yapacağı öğretmen atamasına ilişkin kadro sayısını Bakan Ömer Dinçer açıklamaktan kaçınırken, TBMM’ye sunulan bütçe tasarısından sürpriz bir rakam ortaya çıktı.
Atanamayan öğretmenler, kadro sayısı hakkında MEB’i mail yağmuruna tutarken, MEB sorularıyanıtsız bırakıyordu. Ancak, sır gibi saklanan atama kadro sayısı, kamuoyundan önce Meclis’e bildirildi. MEB tarafından hazırlanan 2012 bütçe tasarısında, gelecek yıl kadrolu 40 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklandı.
Öğretmene eğitim verilecek
MEB’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunduğu tasarıda, 2012’ye ilişkin eğitim hedefleri yer aldı. Bu hedeflerden bazıları özetle şöyle:
– Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarda bilgisayar sınıfları kaldırılacak ve bütündersliklere aşamalı olarak en az birer dizüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı konulacak.
– Her okulda en az bir fotokopi makinesi, akıllı tahta, kamera ve mikroskop olacak.
– Okulların internet altyapısı için 140 milyon, sınıflara kurulacak teknoloji için 420 milyon, her sınıfa bilgisayar için 300 milyon, uzaktan eğitim merkezleri kurulması için de 880 milyon lira bütçe ayrılacak.
– Başarısı düşük olan okullar ele alınacak. SBS ve illerden gelen tespitlere göre başarısı düşük olan bölgelerdeki öğretmen ve yöneticiler hizmet içi eğitime alınacak.
– Kızların okullaşma oranının düşük olduğu Batman, Bitlis, Erzurum, Mardin, Şanlıurfa’da kız yurtları yaptırılacak.
– 2011’de okullarda 1395 şiddet olayı meydana geldi. Bu şiddet olaylarının yüzde 10 azaltılması hedeflenecek. Bakanlığın öngörüsüne göre okullarda 2012’de 1250 şiddet olayı yaşanacak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir