2011 yılında konut satışları ne olur?

2011 yılını bankalar kara kara düşünürken inşaat sektörü pek öyle olacağa benzemiyor. 2011 yılının inşaat yılı olacağı yönünde olumlu söylemler var… Ekonomik krizden en erken çıkan sektörlerin başında yer alan inşaat firmaları, 2011 itibarıyla konut satışlarında canlanma bekliyor.

Yine aynı dönemde konut fiyatlarının ise artacağı belirtiliyor. Türkiye Müteahhitler Birliği, “2010 yılı ilk yarı ekonomik gelişmeleri ve inşaat sektörü” konulu sektör analizi yayımladı. 6 aylık dönem itibarıyla da ekonomide yüzde 11, inşaat sektöründe yüzde 22,2 büyüme gözlendiği ifade edildi.

Yapılan analizde, inşaat sektörünün yüzde 21 ile en fazla büyüyen sektör olduğuna dikkat çekildi. Kamunun sabit sermaye yatırımlarında ve özel sektör yatırımlarında özellikle ikinci çeyrekte kaydedilen artışlar, yılın ikinci çeyreğinde konut satışlarının yeniden yükselme eğilimine girmesi, yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünün geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23,6 daha fazla olması ve konut kredisi faizlerinin gerilemesi, inşaat sektörünün 2010’un ilk yarısında kaydetmiş olduğu büyümeyi getiren ana faktörler oldu. Analizde, inşaat sektörünün geleceğine ilişkin tahminde bulunurken dikkate alınması gereken temel göstergelerin kamunun sabit sermaye yatırımları, özel sektör sabit sermaye yatırımları, yapı ruhsatları, konut satış trendleri ve konut kredisi faiz oranları olduğu belirtilerek, 2010’un ikinci çeyreği itibarıyla bu 5 göstergenin ‘pozitif’ bir seyir içine girdiği kaydedildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir