2011 yılında dolar ne olacak?

2011 döviz piyasalarını sırasıyla inceleyeceğiz. Ama herkesin en çok merak ettiği döviz türü dolar 2011 yılında ne olur?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) niceliksel gevşeme programı dolar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Analistler, Fed’in faizleri düşük tutması ve piyasalara 60 milyar dolar daha pompalayacak olması nedeniyle doların 75 cent seviyesinin altına ineceğini ve dünyanın en fazla parası haline geleceğini öngörüyor. ABD’nin ikinci büyük bankası JP Morgan Chase’nin Japonya faiz ve döviz araştırmaları bölüm başkanı Tohru Sasaki, ABD’nin ekonomiye destek olmak amacıyla Avrupa ve Japonya ile birlikte 2011 yılında faizleri sıfıra yakın tutmayı sürdüreceğini söyledi.

Tokyo’da bir forumda konuşan Sasaki, Fed’in politika yapıcılarının bu ay açıklanan 600 milyar dolarlık tahvil alım programının yanında, enflasyon ve istihdam piyasasından gelecek verilere göre ek önlemler alabileceği tahmininde bulundu. Sasaki, dünyanın en büyük cari açığına sahip olmasına rağmen faizleri rekor oranında düşük seviyede tutan. ABD’nin, ‘doların, dünyanın en zayıf para statüsüne gerilemesinden’ kaçamayacağını kaydetti. Yen karşısında son 15 yılın en zayıf performansını gösteren dolar, Nisan 1995′te 19.77 yen ile II. Dünya Savaşı sonrasında en düşük seviyeye inmişti.

2011 Dolar tahminlerinizi Türkçe kurallarına uygun bir şekilde yorum olarak belirtebilirsiniz.

9 thoughts on “2011 yılında dolar ne olacak?

  1. arkadaşlar sizlere ancak şunu önerebilirim.paranız varsa dolar almanızda yarar var.çünkü önümüzdeki 2 yıl dolar da yükşeliş tavan yapacak benden söylemesi……

  2. sevgili kardesim nasil bu kadar emin konusabiliyorsun?yoksa sen bu isi biliyormusun?cikarsa tavan kactir,kaca kadar cikar?ama analistler dolari dusecek diyorlar.cevabini bekliyorum!

  3. kuzey kore ve güney korenin savaş içerisinde olması dünyada kriz ortamı yaratacağı için yılbaşından sonra kim nederse desin dolar çok yükselicek herkese duyurulur

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir