2011 Emekli maaşları zammı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında emeklilere güzel bir haber verdi. 2011 yılında emekli maaşlarına en az 60 TL + %4 zam uygulanacak. Buna göre 2011 yılında en düşük zam oranının 80-90 TL civarında olması bekleniyor. Grup toplantısında emekli maaşları konusuna geniş bir yer veren Başbakan, mağduriyet yaşanmaması için çok çalışıldığını belirtti. 2011 emekli maaşları ve zam oranları hakkında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 Ocak ayında emekli aylıklarına yüzde 21.7-4 oranında artış yapılacağını belirterek, en düşük emekli aylığındaki artışın yıllık 80-91 lira arasında olacağını söyledi.

Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmada 2011 yılındaki emekli maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ”Ocak ayında en düşük aylıklara, en az 60 lira olmak üzere, artı yüzde 4 oranında artış yapıyoruz. İlk altı aydaki enflasyona bakılmadan, enflasyon daha düşük oranda çıksa dahi yüzde 4 oranında artış aynen geçerli.

Bir başka ifadeyle 2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21.7-yüzde 4 oranında artırıyoruz. Rakamsal olarak söylersem, en düşük emekli aylıklarına yıllık 80-91 lira arasında artış sağlıyoruz.” dedi.

Erdoğan’ın zam oranını açıkladığı sözleri şöyleydi:

EMEKLİ MAAŞLARI ZAMMI

Türkiye genelindeki yaklaşık 7 milyon emeklinin inanıyorum ki gözü kulağı şu anda bu salonda. Emekli zamları özellikle Kılıçdaroğlu tarafından referandum sürecinde istismar konusu yapıldı. 8 yıl boyunca sadece maaşları enflasyon üzerinde artırmakla kalmadık, emeklilerin her alanda çok daha iyi hizmet alabilmeleri için birçok adım atıldı. Sağlıkta yapılanlar… Hastanelerin birleştirilmesi, doktora ve ilaca ulaşımın kolaylaşması bu adımlardan. Fakat tek tük yakaladıkları yanlışları adeta bütünün yanlışıymış gibi gösterme çabasında oldular. Alınan netice vatandaşın bunu yutmadığını gösteriyor.

İstanbul’da yeni açılacak çok lüks bir hastanede bir hasta ziyaretine gittim ve orada diğer hastaları da gördüm. Bunlardan bir tanesi Bingöllü bir işçiydi, zorluklar içinde bir aileydi ve 300 lira kira ödüyordu. Fakat süit bir odada ameliyata hazırlanıyor. Başhekime sordum, dürüst olarak bir şey konuşacağız, ‘Bu hastamızdan herhangi bir para alacak mısınız almayacak mısınız?’ ‘Bana yeminlen bu hastadan bir kuruş alınmayacak’ dediler. Biz hastaya telefonlarımızı verdik, para alırlarsa bizi ara diye. Türkiye’de bu tabloları hiç yaşadık mı? Artık devlet hastanelerimizin de kalitesi yükseliyor. Yüksekova’da 150 yataklı lüks bir hastanenin açılışını yaptım. Oralarda hastane yoktu ama bu hastanelerin bile açılışını hazmedemeyen bir siyasi anlayış var. Halk buralara gelmesin diye vatandaşı tehdit eden bir anlayış var. Bunu neyle izah edeceğiz, hani barış gönüllüsüydük? Gerçek ortada, durum bu değil.

Emekli aylıkları bizim dönemimizde 2002 yılına göre enflasyonun çok çok üzerinde artışlar göstermiştir. 2002 sonunda iktidara gelmemizin hemen ardından SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira ve 75 lira zam yaptık. 2010’da da enflasyon üzerinde zam yaptık. 2002’den bu yana emekli aylıklarında yüzde 493 oranında artış oldu, reel karşılığı yüzde 180. Bunlar en düşük aylıklara yapılan zamlardır.

Ocak 2011’den itibaren Emekli Maaş Artışı

Geliyorum 2011 yılında emekli maaşlarına yapacağımız zamlara… Düşük aylık alanlara daha yüksek artış temini için ocak ayında en düşük aylıklara en az 60 lira olmak üzere ve artı yüzde 4 oranında artış yapıyoruz.

İlk altı aydaki enflasyona bakılmadan yüzde 4 geçerlidir. 2011 yılının tamamında yüzde 21.7 ile yüzde 4 artırıyoruz. Rakamsal olarak söylersek en düşük emekli maaşına yıllık 80 lira ila 91 lira artış sağlıyoruz.

En düşük maaş alan Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığına 80 lira, yıllık yüzde 21.7 oranında zam yaptık. Bu artışla Bağ- Kur emeklisi 511 TL’den 591 TL’ye çıkacak. Bağ-Kur esnaf emeklisinin aylığına ise 86 lira, yani yüzde 16.8 oranında artış yapıyoruz. SSK tarım emeklisinin aylığı 490 liradan 577 liraya ulaşıyor. Yıllık 85 lira, yani yüzde 17 oranında artıyor. SSK işçi emeklisinin en düşük aylığına 91 lira, yani yüzde 14 oranında artıyor. En düşük SSK işçi emeklisinin maaşı 648 TL’den 710 liraya çıkıyor. Temmuz’da da 739 TL’ye çıkacak.

Bu zam oranları bütçeye uygundur ve bütçeye ek yük getirilmesi asla söz konusu değildir. Ülkemizin şartları daha iyiye gittikçe bunu emeklilerimizin maaşlarına azami düzeyde yansıtmaya devam edeceğiz.

Vatandaşıma şunu hatırlatıyorum, 8 yıl önce bu maaşla ne kadar ekmek, ne kadar ekmek, ne kadar yumurta alıyordun, bunun hesabını yap. Asıl ölçü budur.”

2011 Emekli zammı ve en düşük emekli maaşı hakkında düşüncelerinizi yorum olarak paylaşmanızı rica ederiz.

17 thoughts on “2011 Emekli maaşları zammı

 1. Emeklilere çok maaş veriyormuş gibi konuşan başbakan kendisi ve ailesinin geçimini sağlamak için ne kadar para aldığına bakmalı insanlara ona göre değer verip maaş zammı yapmalı…Herkese aynı aylık verilmiyor,kafalarına göre aylık bağladılar,herkes farklı maaş alırken nasıl adaletten bahsediliyor.Emeklilerin intibak yasası çıkmalı ve aynı şartları taşıyan emekliler farklı değil aynı aylığı almalıdır.Bu iktidar zamanında insanlara değer verilmiyor ,insanca yaşama hakkı insanlardan adeta esirgeniyor…Devletin hukuk kurallarının,yasalarının insanlara eşit haklar verecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.Bunu yapmak için de çok bilgi birikimi,donanımlı kişilere ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim…

 2. ssk müfettişleri iş yerlerindeki kaçak işçilerin farkında ama cebe indiriyo patron ssklı yapmıyo işçi eve ekmek götürme derdinde çalışmak zorunda aç kalacak ne yapsın itiraz etse işden çıkarılacak biliyo çalışan kaderine razı oluyo istemeden nerden baksan zor bu şartlar altında emeklinin doğru dürüst zam alması imkansız eskiden helal süt emmiş patronlar vardı sen istemesende sigortanı yapıyorlardı işverenler prim ödeyecekki ssk kazansın işci kaçak çalışmayacakki ssk kazansın işçi kaçak çalışdığını bildirecek ssk kazansın bu memlekette dürüstlük yoksa ölü emkliye ne zam bekliyoruz saygılarla

 3. sen burdan 100km yola gıdemıom dıyon kı ıyı zam yapmıs elın oglu bi uçtan gelıor gezıor ama sen daha kendı memleketınde 100km yola cıkamıon para yoq dıe 1!!!!

 4. dünyada en az emekli aylıgını türkiye alıyor bir diger ülkeleri arastırın bakalım tayip erdogana 700 tl verinde geçinsin e 16 milyar alıyorda bizim 700 tl yide 16 milyarla bir tutuyor ben oyum chp atacam yeter artık ap hani endüşük maaş 1500 olacaktı tabi seçim yaklaşıyorya zam yapar inşallah onu yere batıracaz

 5. Kulahlı emekliler Akp ye oy vermeye devam etsinler sonrada oturup aglasınlar daha sonra seçim zamanı yine kulahlarını takıp akp ye yine koşa koşa oy versinler o zaman işte aglamak yok çünkü iş işten geçmiştir

 6. Ey nu memlekete hizmet etmiş ve ömrünü harcamış emekli kardeşlerim bizim sıkıntılarımızı duymayanalara bizde 2011 sçimlerende hiç bir opartiye oy vermeyerek gücümüzü gösterelim: Ne AKP. CPH.MHP. ve dğerleri bizi hiç bie zaman düşünmedi. sekiz yıllıl AKP ne gördük koca bir sıfır Artık ders verme zamanı geldi, bence ben dem oy yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.

 7. yıllarac çalışıyoruz emek veriyoruz hel özel sektörde insanın kanın emerler buna ramen emekli oluyon tutunacak hiç bir dalın yok ev yok gelir yok devlete sana emekli maaş bağlıyor aldıkları gömlek parası bize emekli aylığı diye verirler ev kirası350 tl tüp60 su elekt parası rica ediyoruz allah aşkına bu parayı al siz geçin diyoruz ama birde avrupa birliğine girmeye çalışırız dişarlara yardıma gideriz oralada ağlarız boy gösteriz bunun hesabını nasıl vereceksiniz allah çok büyük zam yapmışınız alınca çok şaşırım çoçuk kanırıyorsunuz yazıklar olun seçim yaklaşıyor boy gösterileri başlar gayri avrupan emekli olanlar bi bakında ondan sonra ahyam kesin çoçuklarınıza verseniz almazlar gerçi ne hacadğın bile bilmesiniz bu arada bide askerim var onda harçlık gönderiyorum acaba kalan parama simit ala bilirmiyim

 8. Buyrun size Emekli zammı: şu an bankadan yaptığım kontrolde yapılan zam sadece % 2.92 haydi buna %3 diyelim.Hani nerede yukarıda yazılan rakamlar.Beyler resmen bizler ile dalga geçiliyor,alay ediyorlar.Hala bu yöneticilere inanmaya devammı edeceğiz?? uyanın,uyanın… Aksi haldede oturun hiç şikayet etmeye hakkınız olmasın.

 9. biz senelerce çalıştık anacak ve ancak 600 veya 800 tl.maaş alabiliyoruz halbuki sayın millet vekllerimiz öylemi seçildikten sonra gelsin binlerce lira maaşlar tabi özel araçlar cabası çolu çucuğu hertürlü sosyal haktanda faydalanıyorlar bizede sene sonun da size zam yapacaız diye kıymeti koparıyorlar kopan kıyamette sanki duyan da diyeceki hakkaten iyi zam yapacaklar
  nerde verdiklerinle bir kilo et bile almazssın yani açıkca sizle aly ediyoruz dalga geçiyoruz diyemiyorlar.amaaan neyse bu memleketin deniziyle kerizi bitmez msıl olsada biz bunları bu kafayla yine seçeriz yani anlıcanız arkadaşlar biz bu kavalı daha çook dinleriz hadi kalın sağlıcakla.sevgili emeklilerim…

 10. BU ÜLKEDE HİÇ KİMSE SUÇLUYU ARAMIYOR HERKES BİR ÜSTÜNDEKİNİ ACIMASIZCA ELEŞTİRİYOR ARKADAŞLAR BEN 32 YIL 10500 GÜN TAVANDAN PRİM ÖDEYEREK EN YÜKSEKTEN EMEKLİ OLDUM ALLAH DÜŞÜK AYLIK ALANLARA YARDIM ETSİN AMA BEN SENELERCE HER AY AYLIK BORDROMA BAKTIKÇA SÖYLDİKLERİMİ BİR BEN BİR ALLAH BİLİR ŞİMDİ SORARIM BEN SENELERCE HER AY YÜKSEK PRİM DEYİP EMEKLİ OLDUMSA BU SUÇMUDUR NEDEN DEVLET BEN ÇALIŞIRKEN AYLIĞIMDAN YÜKSEK PRİM KESMESEDE ADALETLİ DAVRANSAYDI NE ZAMAN BEN EMEKLİ OLDUM ŞİMDİ SIRA DEVLETTE O ZAMAN DEVLET DİYORKİ YOK SNİN AYLIĞIN YÜKSEK SANA AZ ZAM NEDEN ALIRKEN ÖYLE DEMEDİN BU ADALET DUYGUN PARAYI ÖDERKENMİ AKLINIZA GELDİ EĞER BU YERİN ALTINI BİLİYORLRSA BUNUN HESABINI VERECEKLER ÖDEYEMİYORLARSA KESMESİNLER BEN 32 YIL BU ÖDEDİĞİM PRİMLERİ ÖZEL BİR SİGORA ŞİREKETİNE ÖDECEYDİM AYDA 10 BİN TL ALIRDIM AZ AYLIK ALANLARA BURADAN BİR SİTEMİM VAR SENELERCE ÇALIŞTIKLARI İŞYUERLERİNDE KENDİLERİNİN DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞTIRILDIKLARINI BİLE BİLE SES ÇIKARMIYORLAR EMEKLİ OLUNCADA FERYAT FİGAN EDİYORLAR BU OLAYI DEVLETTE BİLİYOR AMA O CEYLAN DERİSİ KOLTUKLARINI KAYBEDECEK KORKUSU YÜZÜNDEN SES ÇIKARMIYORLAR BİZLER İSTİYORUZKİ BİZ OTURALAIM BİRİLERİ BİZİM HAKKIMIZI ARASIN BU KAFAYLA BİZLER DAHA ÇOOOOOOOOOOOOOOKKKK BEKLERİZ

 11. sayın yetkililer bir emeklinin yemekten başka hiçmi başka şeylere ihtiyacı yok emekliye verdiğiniz üç kuruş zamla övünüp duruyorsunuz emekli bununla çocuğunu okutsunmu yoksa zamanı geldiğinde evlendirsinmi yemeyi içmeyi zaten unuttuk hiçmi allahtan korkunuz yok emeklinin aldığı parayı sizler bir yemek masasında bırakıyorsunuzdur. emekliyle dalğamı geçiyorsunuz 730 tl emekli aylığınla birde siz geçinmeyi deneyin.bir an öce intibak yasasının çıkmasını diliyoruz genel seçimler yaklaşıyor iyi düşünün emkliler birlik olalım sandıkta cevaplarını verelim emekliler çoğunluktayız bu konuyla ilğili olanları allaha havale ediyorum

 12. bu kadar acımasız olmayın ben 730 tl maaş aluyorum 500tl kira veriyorum 1 ay nasıl geçineceğimi siz söylermisiniz bana et yemem imkansız. yaşlıyız diye bu kadarda eziyet edilmezki. bizler yaşamıyoruz sürünüyoruz. devletin başındaki insanlar emekli bir insanla konuşup onun nasıl geçindiğini hiç sordumu acaba yazıklar olsun size …..

 13. eğer bu zama zam diyorlarsa kendileri bu maaşla geçinmeyi denesinler insanlarla dalgamı geçiyorlar hiçmi vicdanları yok

 14. YAŞAMAK SÜRÜNMEKSE ÖLÜP ÖLÜP DİRİNMEKSE SADAKA HAYIRLA YAŞANIYORSA LANET OLSUN BU D……
  BİRİ TOK BİNİ AÇSA LANET OLSUN BU D…….
  (İNTİBAK YASSI DEDİLER GENEL SEÇİMLERDE BELEDİYE SEÇİMLERİNDE REFERANDUM SEÇİMİNDE BİZ SÖZÜMÜZDE DURDUK OYUMUZU VERDİK LÜTFEN SİZLERDE SÖZÜNÜZDE DURUN)

 15. BU EMEKLİ MAŞLARI NORMAL EMEKLİLERİN %70 CİVARI
  AÇLIK SINIRI ALTINDA OLMASI NEDENİYLE, VERİLN ZAM YETERLİ OLMADIĞI GİBİ,BU USULDE YAPILACAK NİCE ZAMLARDA YETMEZ. KÖKLÜ ÇÖZÜM İNTİBAK YASASININ EN KISA ZAMANDA DEĞİŞTİRİLMESİ.(ONEK:SİRİSİNEKLER ÖLDÜRMEKLE BİTMEZ,BATAKLIĞIN KURUTULMASI GEREKİR.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir