2010 Kurban fiyatlarında yüzde 60 zamlı sevap!

2010 yılı et fiyatlarında yaşanan belirsizlikler hayır severi ayrı satıcıyı ayrı yaraladı. Hayır kurumlarına vekalet vererek kestirdikleri kurbanlık için geçen sene 280 TL ödeyen hayır sever, bu sene 400-450 TL civarında bir ödeme yapmak zorunda kalacak.

Bu yıl vekaletle kurban kesim bedelinin 400-450 lira civarında olması bekleniyor. Geçen yıl bu rakam 280 liraydı.

Kurban Bayramı’na yaklaşık bir ay kalmasına rağmen, vekaletle kurban kesen Türk Kızılayı, Türk Hava Kurumu (THK), Diyanet Vakfı gibi kuruluşlar kurbanlık bulamadığı için vekalet kampanyası başlatamadı.  Star’ın haberine göre, söz konusu kurumlar ‘fiyat kısmı boş bırakılarak’ Et ve Balık Kurumu (EBK) ile protokol yaptı. Vakıf ve dernek yöneticilerinin, EBK yetkilileri ile yaptıkları görüşmelere göre, bu yıl vekaletle kurban kesim bedeli geçtiğimiz yıla göre çok yüksek rakamlarda belirlenecek. Yetkililer, vekalet bedelinin bu yıl 400-450 lira civarında olacağını tahmin ettiklerini bildirdiler. 2009 yılında ise vekalet bedeli 280 lira olarak belirlenmişti. Eğer vekalet bedeli tahmin edilen tutarlarda olursa, geçtiğimiz yıla göre yüzde 60’a varan oranda artmış olacak.

Her yıl Kurban Bayramı öncesinde yardım kurumları arasında yaşanan vekaletle kurban kesimi rekabeti, et fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle bu yıl yaşanmıyor. Türkiye’nin önde gelen hayır kurumları, kurbanlık alım sözleşmesi yapamadıkları için, tanıtım kampanyası da başlatamadı. star’ın kurumların yetkililerinden edindiği bilgiye göre, vekaletle kurban tanıtımları için çeşitli broşürler hazırlandı. Ancak fiyatlar belli olmadığı için, broşürler dağıtılamadı. Özel sektörden uygun fiyata kurbanlık bulamayan vakıf ve dernekler, EBK’nın kapısına dayandı. Yapılan görüşmeler doğrultusunda, vekaletle kurban kesen dernek ve vakıflar kurumla protokol imzaladı. Ancak protokolde fiyat yer almadı. EBK da, vekaletle yapılan kurbanlık protokolleri çerçevesinde, yurt dışından hayvan aramaya başladı. Bu kapsamda, 30 bin besi kapasitesi olan bir gemi kiralandığı bildirildi. EBK’nin kasaplık hayvanları bulmasıyla fiyatlar da netleşecek.

Fiyatlar netleşince net olarak yeni bir haber olarak buradan duyuracağız.

One thought on “2010 Kurban fiyatlarında yüzde 60 zamlı sevap!

  1. Merhaba ben Nurten Elazığda ikamet ediyorum.2000 tarihinde okul öncesi eğitimini aldım.5 yıl Milli Eğitime bağlı İlköğretimokullarında Anasınıfı Öğretmenliği yaptım.Ayrıca Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler öğrencisiyim.Bilgisayar Milli Eğitim onaylı sertifikam var.Sonuç odaklı ekip çalışmasına yatkın insan ilişkilerinde başarılıyım.Bilgisayar,bütün araç ve gereçlerini kullanabilirim. Elazığda bana uygun bir işte çalışmak istiyorum.İlgilerinize arz ederim.
    GSM:0539 2573868

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir