0-4 yaş çocuğu olan memura kreş yardımı yapılacak

Yeni doğmuş bebek yaşta çocuğu olan memura güzel haber geldi. Artık 4 yaşına kadar devlet memurun çocuğu için kreş yardımı ödemesi yapacak. 0-4 yaş arası çocuğu olan memurlar kreş yardımıyla rahatlayacak. Çalıştıkları kurumda kreş bulunmayan memurlara, her çocuk için bu yıl 140 lira ödenecek.

 

KREŞ YARDIMINDA SINIR KALDIRILDI

Memurlar, hükümetin zam teklifini sunacağı Pazartesi gününe kilitlenirken, sosyal haklarla ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyor. Memur-Sen, özellikle çocuk sahibi olan memurları rahatlatacak bir teklifte bulundu. Buna göre; kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinde görev yapan memurların 0-4 yaş arası çocuklarına yönelik kreş bulunmaması halinde, bu memurlara kreş parası yardımı yapılacak. Geçmişte 2 çocukla sınırlı olan kreş yardımı ödeneğinde bu sınır kaldırıldı.

Her çocuk için yapılacak yardım miktarı da önemli. Kreş hizmetinden yararlanamayan memurların maaşlarına, her çocuk için ilaveten bu yıl 140 lira yatırılacak. Önümüzdeki yılbaşından geçerli olmak üzere kreş yardımı ödeneği 160 liraya yükseltilecek. Her ikisi de memur olan eşlerden erkek, kreş yardımından faydalanacak. Ayrıca kreş yardımı ödeneğinden Damga Vergisi dahil herhangi bir kesinti yapılmayacak. Yani kreş yardımı olarak net 140 lira ödenecek. Bu kreş yardımı tutarı memurun maaşından borç için haczedilemeyecek. Öte yandan sendikaların ulaşıma dair istediği taleplerden bazıları şöyle:

 

ULAŞIMA 4 TL YARDIM

Servis hizmeti sunulmayan kamu görevlilerine, (fazla çalışma kapsamında görev yapılan günler dahil) çalıştıkları her gün için 4 TL ulaşım yardımı ödensin.

Ulaşım yardımı, ödeme yapılması gereken gün sayısı üzerinden, takip eden ayda aylıkla birlikte verilsin.

Verilecek ulaşım parasından, hiçbir vergi kesintisi yapılmasın.

Ulaşım yardımı, günlük 4 TL’den düşük olmamak üzere her ay toplu taşıma kartı verilmesi şeklinde de olabilir

4 thoughts on “0-4 yaş çocuğu olan memura kreş yardımı yapılacak

  1. ben 4 yıldan fazladır devlet memuruyum. 2 yaşında bir kızım var. ancak memurların rahat çalıştığını söyleyen arkadaşlar yanılıyorlar. 36-66 ay arası çocukları kreşe alıyorlar. benimçocuğumu 60 küsür yaşındaki ananesibakıyor (bakabildiği kadar) ayrıca 40 saaten fazla çalışıyorum. nöbetler bitmek bilmiyor. nasıl insanlarla uğraşıyoruz biz biliriz. adliye gibi bir yerde çalışyorum. sorsanız memurlar rahattır ama ben hiç olamadım. tek ben değil adliyede çalışanların hepsi aynı durumda. işe girerken de torpille değil, önce zekam sonra bileğim sayesinde girdim. memurluk sizin uzaktan gördüğünüz gibi rahat gelinen ve rahat olunan bir yer değil.

  2. Nejla’ya katılmamak elde değil. Çok haklısın kardeş. Sayın x memur olmayanların okumadıklarını da nereden çıkardın. Son 10 yıldır memur olabilenlerin % 50 sinin nasıl memur olduğunu tüm Türkiye biliyor.

  3. Sayın Nejla. Sende üniversite oku devlet memuru ol o zaman. bİZ vaktiyle ders çalışıp dirsek çürütürken siz boş boş geziyordunuz.O kadarda olsun değilmi. Gezip tozmayı bizde biliyoruz.

  4. Nasıl bir devletimiz var anlamıyorum en düşük memur maaşı 1600 tl asgari ücret 650 tl memura kreş yardım yapıyor da özel sektörde çalışana bişey yok memur 40 saat çalışıyor, özel sektör en az 56-60 saat memurun ki çocuk bizimkiler de üvey evlet değil mi?Lütfen bir düzenleme yaplım herkes eşit olsın lütfen

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir