Termal otellerde siyatik hastalığının tedavisi

Termal otellerde siyatik hastalığının tedavisiBelden başlayarak topuklara kadar uzanan sinir ağına siyatik adı verilir. Özellikle beldeki disklerin kayması veya omurgadaki kıkırdak yapının zarar görmesi sebebiyle, bu sinire baskı sonucu gerçekleşen ağrıya ise siyatik hastalığı deniyor. Siyatik hastalığı, genel manada hafifçe başlayan ağrıların şiddetlenmesi ya da şiddetli ağrının hafifleşmesi şeklinde kendini belli eder. Bu ağrıların oluşmasında birçok farklı etken rol oynayabilir, bu etkenlerin en önemlisi ise omurga rahatsızlıklarıdır. Siyatik fizik tedavi ile çözülebilen bir rahatsızlık olduğundan, kaplıca tedavisinin kullanılabildiği bir hastalık türü. Elbette termal otelleri seçmeden önce fizyoterapistlere danışmak ve onların yönlendirmelerine uygun davranmak gerektiğini, bilmek gerekli. Bu uyarılar dikkate alınarak termal otellere gidilir ve kaplıca tedavisi uygulanırsa, çok daha olumlu sonuçların alınacağını söyleyebiliriz.

Genelde bel fıtığı ya da spor sakatlanmaları sebebiyle ortaya çıkan ağrılar, siyatikle karıştırılabiliyor. Bu yüzden, belden bacaklara kadar olan bölümlerde ağrı yaşıyorsanız muhakkak bir hekime görünmeli ve gerekli muayenenin yapılmasını sağlamalısınız. Bu tarz fizik tedavi uygulanan hastalıklar, kişilerin hayat kalitelerinin düşmesine sebep olur. Bel, sırt, eklemler ve bacaklar gibi büyük alanlardaki ağrılar, kişileri birçok şeyden alıkoymaya yeter. Elbette yeterli özenin gösterilmesi ve tedaviyle bu tarz hastalıklarda ilerleme kaydederek, en kötü ihtimalle acıyı azaltılmayı başarabilirsiniz. İşte bu tedavi yöntemlerinden birisi olan kaplıca tedavisinin, etkisi de bu şekilde ortaya çıkıyor. Termal otellerde yapılacak banyolar ya da egzersiz havuzlarında uzman personel tarafından izlenecek hidroterapi seansları, kişileri bu ağrılarından kurtarmakta oldukça etkilidir. Ayrıca yine kişilerin belirli oranda güçlenmeleri sağlanarak(özellikle bel ve karın bölgesi için) oluşacak siyatik ağrılarının da önüne geçiliyor. Siyatik rahatsızlığında her şeyden önce kişinin vücut hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Ani ve ters hareketlerden kaçınmak, kaldıramayacağınız yükün altına girmemek, dizleri kırmadan eğilmemek gibi birçok basit ama etkili yöntem, siyatik ve türevi hastalıkların oluşmasını engelleyebilir.

Termal otellerdeki kaplıca tedavisinden en çok yararlanılan tıp alanı, fizik tedavidir. Termal kaynakların mineralli yapıları aracılığıyla, kişiler birçok ağrılı hastalığı atlatabiliyorlar. Ancak yazımın başında da belirttiğim gibi termal tedavinin de, ya termal otellerdeki sağlık ekipleri ya da kendi doktorunuz tarafından izlenmesi gerekiyor. En basitinden egzersizleri yanlış yapmak bile sorunun nüksetmesine ve daha da ilerlemesine sebep olabilir. Ya da termal otellerdeki kaynak suların farklı kimyasal yapıları sebebiyle farklı hastalıklar için kullanıldıklarını bilmemek, tedavi sürecinden başarı elde etmenizi engelleyebilir. Tüm bu sebepler dolayısıyla, termal otellere gidilmeden fizik tedavi uzmanlarına danışmak gerektiğini hatırlamanız çok önemlidir. Yanlış yönlendirmeler ve uygulama hataları farklı problemler oluşturabilir çünkü.

Ülkemiz termal kaynaklar bakımından oldukça zengindir. Özellikle Ege ve Marmara bölgesinin güney kısımlarında, termal kaynaklar adeta yeryüzüne çıkabilmek için yer ararlar. Aslında her bölgede kaynar sularla karşılaşmak mümkün, ancak özellikle Ege termal kaynakların membaı sayılır. Zaten Afyon, Denizli, Kütahya, İzmir, Balıkesir gibi şehirler, termal turizmi ve dolayısıyla termal otelleri ile oldukça dikkat çeken şehirlerdir. Ayrıca Yalova, Bursa gibi Marmara bölgesine ait şehirlerde de birçok termal tesisle karşılaşmak mümkün. Termal otellerin bu denli fazla olması, hem tedavi hem de tatil amacı güden kişilerin karar vermesini zorlaştırmış görünüyor. Son zamanlarda termal turizme verilen önem sebebiyle, termal otellerde sunulan hizmetlerin bir hayli artması, seçim aşamasında kararsızlık yaşamamızın en büyük sebebini oluşturuyor. Ancak merak etmeyin artık bir site yardımıyla seçimlerinizi kolayca yapabileceksiniz.  Site adresini vermeden önce, özelliklerine kısaca değinmek istiyorum.  Sitenin amacı, termal otellerden yararlanmak isteyen kullanıcılarına direk bilgiyi ulaştırmak, bunu videolar aracılığıyla yapmaları ise diğer aracı kurumlardan ayrıldıkları nokta. Bildiğiniz gibi tatil mekânı seçerken, çoğu zaman aracılardan bilgi almak gerekir. Bu bilgilerin ne oranda objektif olduğunu ise o yere gittiğinizde görebilirsiniz. Yani bir nevi görmeden seçiminizi yapmak durumunda kalırsınız. İşte www.termaloteller.tv sitesi görmeden yapacağınız seçimler yerine, görerek ve emin olarak seçim yapmanızı amaçlayan ve bunu başarıyla gerçekleştiren bir sisteme sahip. Siteyi incelemenizde fayda var.

Bir Cevap Yazın