Özel güvenlik konusunu ne derece önemsiyorsunuz?

Özel güvenlik konusunu ne derece önemsiyorsunuz?Geniş katılımlı bir organizasyona ev sahipliği yapacaksınız diyelim. Bütün detayları düşündünüz. Teker teker davetiyeleri hazırladınız, yurt dışından veya şehir dışından gelecek olan konuklarınızın otel rezervasyonlarını bile düşündünüz,  özel konuklarınız için catering şirketiyle anlaşarak özel ikramlar hazırlattınız, etkinlikte oturacakları yerleri tek tek etiketlediniz, performans sunacak olan kişileri özenle seçtiniz diyelim. Peki ya bu özel konuklarınızın güvenliğini hiç düşündünüz mü? Panik yok, www.temhizmet.com gibi bu işin uzmanı özel güvenlik şirketlerini aramanız, sizi bu büyük sorumluluktan kurtaracaktır.

Ya da içinde yüzlerce kişinin çalıştığı bir tesise sahipsiniz. Yıllar öncesinde olduğu gibi kapıya bir bekçi oturtarak onların güvenliğini sağlayabileceğinizi asla düşünmemelisiniz. Hele ki “Emekli birini bulurum, ucuza da gelir bekçi maliyeti” diyen dar görüşlü patronlardan olmanız, başınızı ileride çok ağrıtabilir.  Sorumlu olduğunuz insanların maruz kalabileceği her hangi bir olumsuzluğun maddi tazminatı bir yana, vicdani sorumluluğunun altında ezilmemek istiyorsanız, özel güvenlik risk analizi yaptırmak için baştan bir bütçe ayırmanız, sizin menfaatinize olacaktır. Özel güvenlik önlemleri almak, aslında yangın sigortası yaptırmaya benzer.. Beş yıl sigortaya para ödeyen biri, altıncı yıl bir yangınla karşılaştığında ayırdığı bütçenin kat kat fazlasını kurtarır bilirsiniz. Siz de şirketinizde baştan özel güvenlik önlemleri aldığınızda, sonrasında olabilecek risklerden kendinizi korumuş olursunuz. Dolayısıyla özel güvenlik önlemleri için yapılan harcamaların, aslında geleceğinizi de koruduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Hele ki can güvenliğ söz konusu olduğunda yapılacak özel güvenlik harcamalarının ne kadar önemsiz olduğu, hiç unutulmaması gereken bir gerçektir.

Mesela yeni bir bina yaptırıyorsanız, güvenlik risk analizinizi baştan yaptırarak alacağınız önlemleri sağlıklı bir şekilde planlayabilirsiniz. Eğer bir işverenseniz, bütün önlemleri alsanız bile personelinizin acil durumlar ve tahliye konusunda periyodik eğitimler almasına da özen göstermelisiniz.

Temizlik ve düzenin özel güvenlik için ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Mesela iş yerinizin önünün sürekli çöp yığınlarıyla dolu olduğunu düşünün, bu çöplerin arasına kolayca yerleştirilecek bir patlayıcı paketini fark etmek ne kadar zor olurdu değil mi? Oysa düzenli olsa her şey, en küçük bir güvenlik tehdidi bile kolayca dikkat çekebilir..

Gazetelerin üçüncü sayfalarında okuyup geçtiğiniz haberlerin, sizin gibi insanların başına gelen gerçek olaylar olduğunu asla unutmamalısınız..

Bir Cevap Yazın