KPSS Dönemi Bitiyor Her Bakanlık Ayrı Sınav Yapacak

KPSS Dönemi Bitiyor Her Bakanlık Ayrı Sınav Yapacak

Ekonomi Haberleri 3 Comments

Sponsor Reklamlar


KPSS Dönemi Bitiyor Her Bakanlık Ayrı Sınav YapacakKamu Personeli Seçme Sınavı kaldırılıyor mu? Kpss kalkıyor mu? 2014 KPSS nasıl olacak? Başbakan Erdoğan’ın verdiği talimat sonucunda KPSS kaldırılıyor. KPSS yerine tüm bakanlık ve devlet kurumları kendi ihtiyaçları personel sınavı yapacak.

Hükümet, devlete memur alımında uygulanan merkezi sınav KPSS’yi kaldırmaya hazırlanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yapılan çalışma kapsamında, merkezi sınav sistemi yerine bakanlıklara kendi sınavlarını yapma hakkı verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlık çalışmaları ve Meclis’e sevk edilmek üzere hazırlanan yasa taslakları hakkında bilgi verdi. Sunumdaki en önemli konulardan birini KPSS ile ilgili yapılan hazırlık oluşturdu. Mevcut sisteme göre, devlete alınacak personel ile ilgili ÖSYM tarafından belirli aralıklarla sınav yapılıyor. Atamalar bu sınavda en yüksek puanı alandan aşağıya doğru sıralanarak gerçekleştiriliyor.

SÖZLÜ SINAV DA YAPILABİLECEK
Başbakan Erdoğan’ın isteği doğrultusunda başlayan çalışma kapsamında KPSS kaldırılacak. Bakanlıklar ve diğer kamu kurumlarının ÖSYM tarafından yapılan tek bir sınav ile personel alması dönemi sona erecek. Yapılan çalışmaya göre; merkezi sınav sistemi yerine tüm bakanlık ve kurumlara kendi ihtiyaçlarına göre alacakları personel için sınav yapma hakkı verilecek. Üzerinde çalışılan sisteme göre, her kurum alacağı personel için kendi sınavını açıklayacak. Alınacak personel için duyuru yapılacak. Başvuranlar, kurumun ihtiyaç duyduğu kadroya uygun soruların yer aldığı yazılı sınava girecek. Gerek duyulursa sözlü sınav da söz konusu olacak.

EN AZ 3 YIL KALACAK
Memur olarak göreve alınanların özlük hakları ve çalışma şekilleri ile ilgili de bazı düzenlemeler gündeme gelecek. Sınav kazanıp ataması yapılan bir kişi, atandığı yerde en az 3 yıl çalışmak zorunda olacak. Örneğin; Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavı ve gerekli eğitim programlarından geçip öğretmen olarak Güneydoğu başta olmak üzere ülkenin herhangi bir yerine atanan kişi burada en az 3 yıl kalacak. Bu süreden önce tayin isteyemeyecek. (Takvim)

Author

3 Comments

  1. eylem 10 Ekim, 2014, Cuma at 23:01

    2016 yılında kpss sınavı yapılacak mııııııııııııı

  2. SİNAN YILDIZ 11 Eylül, 2014, Perşembe at 20:34

    KPSS SINAVI KALKTI DİYELİM.HER BAKANLIK KENDİ SINAVINI YAPACAK YAPSIN.ÖSYM NİN KPSS SINAVINDA YAPTIĞI KOPYA SKANDALLARI YANINDA HİÇ BİR ÖNLEM ALINAMASKEN BU ŞEKİLDE YAPILACAK SINAVLARDA HER KURUM SINAV ÖNCESİ KENDİ ALACAĞI PERSONELİ BELİRLER.GEREKSE SINAV SORULARINI SIZDIRMA YAPABİLİR.BEN SINAVA BAŞVURU YAPARKEN BİLE İÇİMDE BİR ŞÜPHE BELKİDE BEN BU SINAVA GİRMEDEN İŞE ALINACAK PERSONEL BELLİ DİYE.TORPİLİN HAT SAFHADA OLACAĞI BİR SINAV MODÜLÜ OLUR.İNŞALLAH HÜKÜMET TEMSİLCİLERİMİZ BÖYLE BİR ÇALIŞMA ÜZERİNDE DURMAYIP.KPSS SINAVININ NASIL EN İYİ ŞEKİLDE ÖNLEMLER ALINARAKYAPILIR ONUN ÜZERİDE DURUR.BİZ GARİBAN KESİM KESİM DEDİĞİMİZ BELLİ KESİM KPSS ELİMİZDE BİR UMUT BELKİ BU DEFA OLUR DİYYEREK YAŞIYORUZ.ELİMİZDEN ALMAYIN BU HAKKI.

  3. ayşeeeeeeeeeee 28 Temmuz, 2014, Pazartesi at 21:13

    ben sağlık lisesi okuyorum 2016da kpssye gireceğim kpssde bizim bölümle ilgili sorular olacakmı LÜTFEN SORUYU YANITLARMISINIZ

Bir Cevap Yazın

Search

Back to Top