Ekonomi Nedir?

Ekonomi Nedir?

Ekonomi Haberleri 19 Comments

Sponsor Reklamlar


Ekonomi Nedir?Ekonomi, insanların sınırsız tüketim isteklerinin sınırlı kaynaklarla en iyi nasıl tatmin edileceğini inceleyen bilim dalıdır.

Eski Yunanda ekonomi sözcüğünün sözcük anlamı, 1 evin mal varlığını yönetme sanatıydı. O dönemde alaka ya da tesir alanı 1 evden ibaret olan ekonomi, bugün her dünyayı ilgilendirmekte ve etkisi altına almaktadır.

Ekonomi, limitli kaynakların nasıl kullanılacağını inceleyen sosyal bilim dalıdır. Tarih boyu ekonomi birçok değişik biçimde tanımlanmıştır. Bu tanımın da vakit içinde anlamını ve önemini yitireceği 1 gerçektir, bunun çünkü bireylerin ihtiyaçları, üretim biçimleri ve malları, dolayısıyla hayat biçimleri değişmekte ve gelişmekte, bu değişme ve gelişme de ekonominin anlamını ve işlevini insanlığın gelişmesine paralel bi şekilde değiştirmektedir.

Ekonomi nedir ?

Kendisinden önce ekonomi hakkında birçok görüş belirtilse de, klasik ekonomi geleneğinin 1776da Adam Smithle başladığı kabul edilir. Onu bu kadar kritik yapan, ekonominin literatür analizinden ve ahlaki araştırmasından epey, işleyişiyle ilgilenmesiydi. A.Smith, 1776da Ulusların Zenginliği adlı 5 ciltlik 1 yapıt yayınlamış, burada kendinden önce yapılamayan, genel ve tutarlı 1 iktisadi düzen modeli ortaya koymuştur.

Tarihsel dönemlere bakıldığında, muhtelif ekonomik düzenler görülmektedir. Bu düzenler, üretim kaynağı, miktarı, yöntemi gibi konularda birbirinden epey değişik unsurlar göstermektedir. Tarihte ekonomik düzenlerde üretim kaynakları şunlar olmuştur: Toprak, emek, sermaye ve veri. Toprağın üretim aracı olduğu Sanayi Devrimi öncesi sezon, insanların yalnızca toprağı işleyerek yaşadığı ve üretimlerinin yegane tarımsal mahsüller olduğu dönemdir, bu yüzden toprak kutsal sayılmış ve savaşların başlıca nedeni olmuştur. Sanayi Devrimiyle sanayileşen, makineleşen ve atik üretime geçen insanoğlu, tarımsal üretim tekelini kırdı. Bu dönemde ekonomik aktörler; insanın kol gücünü misal alan makinalar, bunların bulunduğu fabrikalar ve buralarda çalışan işçiler ve bunları yöneten sermaye sahibi kapitalistlerdi. 20. yüzyılın ikinci yarısında, teknoloji alanında, özellikle bilgisayar, yaşanan gelişmeler de günümüzde ekonomik aracın veri olmasını sağlamıştır. Bu amaçla ve insan beynini misal alarak üretilen bilgisayarlar, bu yepyeni devrin sembolleri haline gelmiştir.

Bilgi Çağını başlatan bu gelişmeler bütün insanlığı olduğu gibi ekonominin tanımını da değişime sevketmektedir. Sermaye, emek, hammadde gibi limitli kaynakları ve araçları olan, Sanayi Dönemi kökenli ekonomi tanımı yerine; günümüzün bilgiye, insan beynine dayanan ekonomi sistemi, bilginin ve insan aklının sınırsız olmasından dolayı sınırsız kaynağa ve araca sahiptir. Dolayısıyla ekonomi de sınırsız kaynakların idaresini inceleyen sosyal bilim olma gerçeğiyle karşı karşıyadır.

Ekonominin ilgilendiği temel sorunlar

 • Ne, Ne kadar üretilecek?
 • Nasıl üretilecek?
 • Ne zaman üretilecek?
 • Nerede üretilecek?
 • Kimin için üretilecek?

Ekonominin Başlangıcı

Bir sosyal bilim olarak ekonominin başlangıcı 18. yyda ilk defa İngiltere’de başlayıp Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya yayılan Sanayi Devrimi yıllarına ve özellikle de İskoçyalı felsefe profesörü Adam Smith’in Ulusların Zenginliği (Wealth of Nations) kitabının yayınlandığı 1776 yılına gider. Bu kitap ekonomi konularını sistematik şekilde ele alan ilk kitaptır.

 

Mikroekonomi ve Makroekonomi

Mikroekonomi, herhangi bir piyasada malın fiyatının nasıl belirlendiği, bir tüketicinin maksimum fayda elde etmek için parasını nasıl harcayacağı, bir firmanın üretim ve maliyet yapısı ve bu yapı ile ait olduğu ürün piyasasında nasıl davranacağı gibi konular üzerinde durur. Alfred Marshall “Ekonominin İlkeleri” kitabıyla mikroekomi teorisine katkılarda bulunmuştur.

Makroekonomi ise, ekonomideki toplam gelir, toplam tüketim, toplam tasarruf, toplam yatırım ve genel fiyat düzeyi gibi makro değişkenlerin nelerden etkilendiklerini ve ekonomide tam istihdam, fiayat istikrarı ve ekonomik büyüme gibi temel hedeflerin nasıl elde ediileceğini inceler. John Maynard Keynes’in “İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi” adlı kitabı makroekonominin temelini oluşturur.

Hatırlatma:Ekonomi nedir?” google sıralamasında 2. sırada yer alıyoruz.

Author

19 Comments

 1. ferir 9 Ocak, 2014, Perşembe at 19:41

  bence çok saçma

 2. Ela 17 Mart, 2013, Pazar at 21:18

  çoook uzun ama yine de bilgi edindim teşşekür ederim

 3. misafir 13 Ocak, 2013, Pazar at 20:17

  bana daha kısa bilgi lazımdı :(

 4. Halilcan 26 Kasım, 2012, Pazartesi at 22:57

  Valla Mükemmel Bu Bilgi İçin Çok Teşekkür Ederim :)

 5. Yönetici 22 Ocak, 2012, Pazar at 12:47

  Tam olarak aradığınız şeyi söylerseniz belki yardımcı olabiliriz. =)

 6. ece 3 Aralık, 2011, Cumartesi at 09:04

  bencede çok saçma hiç bir şey yok

 7. fgth 1 Nisan, 2011, Cuma at 19:15

  çok saçma hiçbişiii yooooooook

 8. pınar 1 Mart, 2011, Salı at 19:52

  süper bir site gerçekten

 9. Ayşenur 28 Şubat, 2011, Pazartesi at 20:38

  Ama bana daha kısa bir cevap lazımdı.Neyse bu da güzel.

 10. yaren keleş 22 Şubat, 2011, Salı at 20:52

  Sizlere çok teşekkür ediyorum. Ben de ekonomi ve gök bilimleri üzerine okumayı istiyorum. Bana yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Bu arada ekonomi ve gök bilimleri üzerine sizce kaç yıl okumalıyım?

 11. şennur serdaroğlu 21 Şubat, 2011, Pazartesi at 13:21

  bence bu site bilgili fakat daha kısa ve öz yazsalardı daha da güzel olacaktı

 12. eda 9 Şubat, 2011, Çarşamba at 19:45

  süper tasiye ederim

 13. ahmet 24 Ocak, 2011, Pazartesi at 17:35

  5145356

 14. hilal 13 Ocak, 2011, Perşembe at 19:23

  çk gzl bir site buu hrkeze katılıyorumm

 15. ferda 11 Ocak, 2011, Salı at 20:05

  site çok güzel

 16. Ömer Kayapınar 19 Kasım, 2010, Cuma at 16:23

  Teşekkür ederiz. Ekonomi nedir sıralamasında güzel bir noktaya ulaşmış durumdayız :)

 17. burak 21 Ekim, 2010, Perşembe at 19:46

  Süper bir site ekomomiyi müthiş anlatıo

 18. Ömer Kayapınar 6 Mayıs, 2010, Perşembe at 13:31

  Ozan, bu konuyla bir alakası yok ama yinede yardımcı olmaya çalışayım. Cs 1.6 versiyonunda görünmezlik ve ölümsüzlük şifreleri yok. Belki cheat programlarıyla bunu yapmak mümkün olabilir ama online olarak bir işine yaramayacağını unutmamalısın. Ekonomi nedir sayfası altında değilde google’da arama yaparsan daha çok sonuca ulaşabilirsin. Google arama kutucuğu sitemizin sağ üst köşesinde mevcut.

 19. ozan 5 Mayıs, 2010, Çarşamba at 18:52

  bana counter strike 1.6 nın ölümsüzlük ve görünmezlik şifresi gerekiyor

Bir Cevap Yazın

Search

Back to Top