Adalet Bakanlığı taşra teşkilatına 5 bin 60 personel alımı

Adalet Bakanlığı taşra teşkilatına 5 bin 60 personel alımı

Ekonomi Haberleri, Sektörel Haberler 7 Comments

Sponsor Reklamlar


Adalet Bakanlığı taşra teşkilatına 5 bin 60 personel alımıAdalet Bakanlığı 5 bin personel alımı yapacak ayrıntılar bu haberde…

Cumhurbaşkanı Gül, mahkemelerin ihtisaslaşmasını öngören yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı 6460 sayılı “Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, birden fazla dairesi bulunan büyük adliyelerdeki hukuk mahkemelerine gelen dosyaların dava konularına göre tevzi edilerek mahkemelerin uzmanlaşmasını öngörüyor.

MAHKEMELER İHTİSASLAŞIYOR

Kanuna göre, davanın esastan reddi veya kabulünü içeren kesin bozmaya uyularak verilen kararların önceki bozmayı ortadan kaldıracak şekilde yeniden bozulması üzerine, alt derece mahkemesince verilen kararın temyiz edilmesi halinde inceleme, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nca yapılacak.

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, ana gayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde, kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmaksızın avukatlık, serbest muhasebeci mali müşavirlik veya yeminli mali müşavirlik faaliyetinde bulunulabilecek.

Aynı yargı çevresinde birden fazla idare veya vergi mahkemesinin faaliyet gösterdiği hallerde, ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak, mahkemeler arasındaki iş bölümü Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) belirlenebilecek. Bu kararlar Resmi Gazete’de yayımlanacak. Mahkemeler, tevzi edilen davalara bakmak zorunda olacak.

HSYK, aynı yargı çevresinde birden fazla idare veya vergi mahkemesi kurulması halinde 6 ay içinde mahkemeler arasındaki iş bölümüne ilişkin karar verecek. Kararda mahkemelerin iş bölümü esaslarına göre çalışmaya başlayacakları tarih de belirtilecek. Mahkemelerin iş bölümü esaslarına göre çalışmaya başlayacakları tarihe kadar açılmış olan davaların görülmesine bulundukları mahkemelerde devam olunacak.

Hakim ve savcıların uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin çalışmaları da mesleki başarılarının değerlendirilmesinde dikkate alınacak. Böylece, ilgili kanunlardaki “sulh” veya “arabuluculuk” hükümlerinin etkin uygulanmasının sağlanması amaçlanıyor. Hakim ve savcıların alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını uygulamaları teşvik ediliyor.

Yurtdışında görevlendirilen hakim ve savcılar, Dışişleri Bakanlığı memurlarına sağlanan hak, ödenek ve imkanlar ile kira yardımından yararlandırılacak.

ADALET BAKANLIĞI’NA 5 BİN PERSONEL ALINACAK

Mahkemeye gelen işler sayısal anlamda tevzi edilmek yerine, aynı mahkemenin numaralı şekilde isimlendirilmiş daireleri arasında, gelen işlerin dava konuları esas alınarak paylaştırılacak. Böylece, birden fazla dairesi bulunan bazı büyük adliyelerdeki hukuk mahkemelerine gelen dosyalar, dava konularına göre tevzi edilerek mahkemelerin uzmanlaşması amaçlanıyor.

Buna göre, iş durumunun gerekli kıldığı yerlerde hukuk mahkemelerinin birden fazla dairesi oluşturulabilecek. Bu daireler numaralandırılacak. İhtisaslaşmanın sağlanması amacıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak, daireler arasındaki iş dağılımı HSYK’ca belirlenebilecek.

Daireler, tevzi edilen davalara bakmak zorunda olacak. Böylece, mahkeme, HSYK kararı uyarınca kendisine tevzi edilen dosya hakkında, dosyaya aynı yer mahkemesinin başka bir dairesince bakılacağı gerekçesiyle gönderme kararı veremeyecek. Ancak, aynı yerdeki hukuk mahkemeleri arasında (örneğin asliye hukuk ile tüketici mahkemeleri) arasında görevsizlik ya da yetkisizlik kararı verilmesine herhangi bir engel bulunmayacak.

Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen hapis cezası ortadan kaldırılıyor. Buna göre, TCK’nın, “kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere verilen üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesini” öngören maddesi yürürlükten kalkıyor.

Adalet Bakanlığı’na, taşra teşkilatında kullanılmak üzere 5 bin 60 personel alınacak. acunn.com

Author

7 Comments

 1. ayşegül kılıntaş 20 Eylül, 2013, Cuma at 16:52

  1992 tokat niksar doğumluyum cumhuriyet ünv maliye mezunuyum

 2. eda beyza 19 Temmuz, 2013, Cuma at 11:14

  adanada yasıyorum harıta teknıkerıyım..szinle calışmak istyrm bılgılernze sunarım

 3. mustafa 2 Temmuz, 2013, Salı at 11:01

  inşallah alımlar olurda işe gireriz 3.aya aldıgımız 750 tl son bulur yoksa durumlarımız iyi degil.arkadaşlar

 4. sertaç bayraktar 2 Haziran, 2013, Pazar at 21:11

  merhabalar bu adalet bakanlıgına nasıl basvuru yapıcaz ve nerden yapıcaz tabıkıde sartları…

 5. Ayşe 2 Haziran, 2013, Pazar at 19:35

  Merhaba mutlu bir haber yayınladınız..şartları burdan öğreme imkanı bulabiliriz umarım…

 6. RÜYA ORTAKAYA 28 Mayıs, 2013, Salı at 11:53

  inşallah burdan en kısa zamanda alım şartlarını ögrenebilriz

 7. cyh 30 Nisan, 2013, Salı at 17:39

  ne zaman ulınacak?

Bir Cevap Yazın

Search

Back to Top