32 Bin Yeni Memur Alımı 2010

Ekonomi Haberleri 4 Comments

Sponsor Reklamlar


memur-alimi-20102010 yılı içinde memur alımları oranı oldukça fazla olunca işsiz bu durumdan haliyle memnun kalıyor… 2010 yılında 32 Bin yeni memur alımı gerçekleştirilecek. 2010 yılı Merkezi Yönetim Bütçe tasarısı dikkate alınarak kamuya yeni 32 Bin memur alınacak.
Tasarının kadroların kullanımına ilişkin esasları düzenleyen maddesine göre, kamu idare, kurum ve kuruluşları serbest memur kadrolarına 2009 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 25′ini geçmeyecek şekilde açıktan ya da diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından nakil suretiyle atama yapabilecek. Böylece 2009 Bütçesinde yüzde 25′e düşürülen atama ve nakil limiti, yeni yılda da aynen geçerli olacak.

Söz konusu sınırlar içinde memur ihtiyacını karşılayamayacak idare, kurum ve kuruluşlardan yükseköğretim kurumları için ilave 4 bin adet, diğerleri için de ilave 21 bin atama izni verilebilecek.

Bu çerçevede, üniversiteler açıktan atama yoluyla 4 bin, diğer bütçeli kuruluşlar ise 21 bin yeni memur alımında bulunacak.

ÜNİVERSİTELERE 7 BİN AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

2010 Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısında üniversitelere yeni yılda 4 bin memurun yanı sıra, 7 bin de akademik personel alma hakkı tanınıyor.
Tasarıya göre, yükseköğretim kurumları, öğretim üyesi dışındaki boş öğretim elemanı kadrolarına, bu yıl emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim elemanı sayısının yüzde 25′ini (araştırma görevlisi kadroları için yüzde 100′ünü) geçmeyecek şekilde açıktan veya diğer kuruluşlardan naklen atama yapabilecek. Bu sınırlar içinde öğretim elemanı ihtiyacını karşılayamayacak yükseköğretim kurumları için ilave 7 bin adet atama izni verilecek.

Hükümet, 2009 yılı bütçesinde ilave ataması yapılacak akademik personel sayısını 5 bin olarak belirlemişti. Bu sayı, üniversitelerin artan öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla2010 Bütçesinde 7 bine yükseltildi.

KAPSAM DIŞI KURULUŞLAR

Bu arada hakimlik ve savcılık meslekleri ile bu meslekten sayılan görevlere ve Tıpta Uzmanlık Tüzüğü uyarınca asistan kadrolarına yapılacak atamalar, Türk silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında veya diğer ilgili mevzuata göre gerçekleştirilecek askeri personel atamaları, emniyet hizmetleri sınıfında bulunan kadrolara yapılacak atamalar, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu uyarınca yapılacak atamalar ile Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun uyarınca gerçekleştirilecek personel nakilleri, emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılanlara ilişkin yüzde 25′lik sınıra tabi olmayacak.

2010 Memur Alımlarıyla ilgili en güncel haberleri sitemizden takip edebilirsiniz…

Author

4 Comments

  1. Hüseyin 30 Ağustos, 2010, Pazartesi at 12:14

    Bilgisayar dan Anlıyorum Aynı Zamanda Tasarım İşi Yapıyorum Lise Mezunuyum

  2. ismail demir 12 Mayıs, 2010, Çarşamba at 19:04

    elktronik kart tamircisiyim

  3. yektane 20 Nisan, 2010, Salı at 08:56

    anında başvuru yapamıyoruz neden? başvuru sayfası acılmıyor? online basvuru yapamıyoruz

Bir Cevap Yazın

Search

Back to Top